Tego musisz spróbować, będąc w Azji. Najlepsze azjatyckie przysmaki

przez | Listopad 25, 2018

Niektórzy fani podróży twierdzą, że jeśli będąc gdzieś za granicą nie spróbowało się lokalnych przysmaków, to tak, jakby się właściwie tam nie było. Na pewno można się z tym – przynajmniej częściowo – zgodzić. Kuchnia to bardzo ważna część kultury, a przecież prawdziwy podróżnik z pewnością pragnie eksplorować miejsca także za pomocą swoich kubków smakowych. Za jedną z najlepszych kuchni świata uznawana jest kuchnia azjatycka. Oto kilka dań, których po prostu trzeba spróbować, będąc w tej części świata.

Mówiąc o kuchni azjatyckiej dokonujemy pewnego uproszczenia, bo przecież na kontynencie tym znajduje się wiele różnych krajów o bardzo zróżnicowanym podejściu do kulinariów. Oczywiście wspólnym mianownikiem jest używanie wielu aromatycznych przypraw, których zwykle nie spotykamy gdzie indziej, jednak wrzucanie na przykład kuchni chińskiej i indyjskiej do jednego worka (albo raczej garnka), to duże nieporozumienie. Wiele potraw w sąsiadujących krajach można spotkać w różnych wersjach (podobnie zresztą jak w Polsce i naszych krajach sąsiednich dziesiątki wariacji na temat klusek, kopytek czy knedli), jednak z pewnością w poszczególnych krajach możemy wyróżnić kilka specjałów, które są typowe właśnie dla tego miejsca. I w ten sposób postaramy się je poniżej omówić, biorąc pod uwagę częste cele podróży do Azji.

Kuchnia tajlandzka

Tajlandia jest obecnie w czołówce najchętniej odwiedzanych krajów Azji. Przepiękne plaże, turkusowa woda i tajemniczy Bangkok. Ale na uwagę zasługuje także tamtejsza kuchnia, uznawana również za najsmaczniejszą kuchnię azjatycką (i najpikantniejszą, dodajmy). Tu zarówno w restauracji, jak i w licznych punktach streetfoodowego jedzenia spróbować można zarówno mięsa węża, jak i owadów – chrabąszcza, pająka czy konika polnego. Jeśli jednak na myśl o tych “przysmakach” przewraca nam się w żołądku, to swobodnie spróbować możemy oryginalnego dania, które jest nam nieco bardziej znane. Mowa o pad thai, czyli jednego z głównych dań tajskich. Z pewnością to, które mamy okazję kosztować w Polsce, smakować będzie całkiem inaczej. Zwykle pad thai to makaron smażony z mnóstwem dodatków: warzyw, kiełków, ściętego jajka, orzechów, a także w wersji mięsnej – z kawałkami kurczaka lub krewetek.

Charakterystycznym elementem kuchni tajlandzkiej są mleczko kokosowe, trawa cytrynowa, limonka, imbir i curry. I właśnie te dodatki spotkać można w wyśmienitych tajskich zupach, których również warto spróbować. Te najbardziej znane to zupa kokosowa z krewetkami, zupa z zielonym curry oraz tom yum.

Chińszczyzna

Chiny są coraz popularniejszym kierunkiem wypraw, a kuchnia chińska cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie i właściwie wszędzie znajdziemy jakąś chińską knajpkę, gdzie spróbujemy jej specjałów, jednak tych przygotowanych w Warszawie, Berlinie czy Londynie nie sposób porównać z tymi zjedzonymi właśnie w Chinach. “Chińszczyzna” na pewno nie oznacza w tym wypadku czegoś kiepskiej jakości, jest wręcz zapowiedzią smakowej podróży.

Chiny słyną z wielu ciekawych dań, choć będąc tam i wybierając lokal warto kierować się zasadą, że gdzie jest wielu lokalsów, tam na pewno dobre jedzenie. A jest z czego wybierać. Ważnym posiłkiem dla Chińczyków jest śniadanie. Często spożywane są pierożki baozi. Są one gotowane na parze, wyglądem przypominają nieco polskie pyzy. Do wyboru z różnymi typami farszu – na przykład grzybami i jajkiem, czy mięsem. Będąc w Pekinie warto spróbować słynnej kaczki “po pekińsku”. Jest to pieczona kaczka, którą podaje się zwykle z cienkimi naleśnikami. Mięso zawija się w naleśnik razem w podanymi warzywami i zanurza w miodowym sosie.

Daniem, którego warto spróbować będąc w Chinach jest także hot pot, czyli po prostu “gorący kociołek”. Są to warzywa, grzybki i wiele aromatycznych przypraw, gotowane w wywarze.

Co jeszcze do zjedzenia w Azji?

Trudno jest opisywać zróżnicowaną azjatycką kuchnię w krótkim tekście, bo poza kuchnią chińską czy tajlandzką, to przecież także kuchnia wietnamska (niezliczone dania z ryb i owoców morza, a także legendarna zupa Pho oraz kultowe sajgonki), kuchnia kambodżańska, japońska czy birmańska. Każda z nich ma wiele do zaoferowania i każdą warto poznać, wybierając się do danego kraju.