Sporty wodne, których możesz spróbować podczas podróży po Azji

przez | Listopad 16, 2019

Chyba każdy z nas ma jakąś pasję. Dla jednych jest to podróżowanie po świecie, dla innych uprawianie ciekawych sportów wodnych lub oglądanie na przykład wyścigów konnych. Jeszcze inni łączą takie zamiłowania w jedno i jeżdżąc po świecie i uprawiając ukochaną dyscyplinę. Świetne warunki do tego daje Azja. Wiele spośród najpopularniej odwiedzanych krajów tego kontynentu pozwala na uprawianie ulubionych sportów wodnych. W którym kraju i jakiej konkurencji można się oddać?

Osoby pasjonujące się sportami wodnymi z pewnością w Azji kilka swoich ulubionych krajów a także w Polsce (o sporcie możesz przeczytać, klikając tutaj), do których się udają, by uprawiać wakeboarding, kitesurfing, wspinaczkę nad głęboką wodą, czy latać jetpackiem. Gdzie dokładnie się udać, znaleźć znalezienie warunków dla sportowej pasji?

Windsurfing i kitesurfing

Są to obecnie jedne z popularniejszych sportów wodnych, które z powodzeniem można uprawiać także w Polsce, jednak nie zawsze można liczyć na odpowiednie warunki, a w określonych okresach roku ich uprawianie jest w zasadzie niemożliwe. To samo dotyczy piłki nożnej, ponieważ deszcz i śnieg mogą utrudniać grę (jeśli lubisz obstawiać, wypróbuj STS bonus i zobacz, jak dobrze znasz swoją drużynę). Wtedy właśnie można udać się do Azji. Prawdziwym rajem dla kitesurferów i windsurferów są wyspy Boracay na Filipinach oraz Mui Ne w Wietnamie. Choć na Boracay wiatr jest nieco słabszy, to jednak zazwyczaj dostateczny do uprawiania windsurfingu. Z kolei wietnamska wyspa naprawdę pozwala zaszaleć w obydwu dyscyplinach. Na siłę wiatru narzekać nie można, choć tu z kolei trzeba uważać na naprawdę mocne przyboje, które bardzo łatwo łamią maszty.

Na wakeboarding do Indonezji

Wakeboarding to kolejny sport wodny, którego fani mogą cieszyć się nim w bardzo wielu miejscach – również w Polsce. Coraz popularniejsze są tak zwane wakeparki, czyli zbiorniki przystosowane do uprawiania wakeboardu. Przypomnijmy, że jest to sport z wykorzystaniem deski i liny ciągniętej przez łódź lub wyciąg. Osoba na desce trzyma linę i sunąc po powierzchni wody wykonuje przeróżne akrobacje. W naszym klimacie nie zawsze jednak są dobre warunki do tej zabawy, wakeparki nie działają w okresie jesienno-zimowym. Aby móc cieszyć się tym sportem także w tej porze roku, warto połączyć go z wyjazdem do Indonezji.

Jednym z ulubionych miejsc dla wakeboarderów w Indonezji jest Batam, wyspa w archipelagu Riau. Zorganizowano tam świetne zaplecze dla tego sportu: liczne wypożyczalnie sprzętu i szkółki z doświadczonymi instruktorami, dzięki którym nawet kompletny amator jest w stanie poczynić swoje pierwsze kroki (albo ślizgi) na wakeboardzie. Do tego te piękne krajobrazy i krystalicznie czysta turkusowa woda.

Wspinaczka nad głęboką wodą

Choć wydaje się, że wspinaczka ze sportami wodnymi ma niewiele wspólnego, to akurat wariant nad wodą – i to głęboką, dodajmy (deep water soloing – wspinaczka nad głęboką wodą, czyli DWS) – jest zaliczany do sportów wodnych. Co więcej, jest to dyscyplina, która wymaga bardzo konkretnych warunków, stąd w Polsce nie jest popularna. Jednak fani wspinaczki mogą spróbować DWS m.in. podczas wyprawy do Tajlandii. Sport ten jest połączeniem boulderingu i wspinaczki na otwartej przestrzeni – z tym że tu wspinamy się bez zabezpieczeń, ale nad taflą wody, której zadaniem jest ochrona wspinającego się w razie odpadnięcia od ściany.