Podróże ze zwierzakiem: jak podróżować z pupilem?

przez | Styczeń 10, 2020

Mając zwierzaka wcale nie trzeba rezygnować z bliższych lub dalszych podróży. Choć niektórzy na czas wyjazdu powierzają swoich pupili przyjaciołom lub rodzinie, to część z nich po prostu decyduje się zabrać swojego milusińskiego w podróż. Jak najlepiej podróżować ze zwierzakiem i o czym należy pamiętać?

W sieci znaleźć można bardzo wiele przykładów na to, że podróżowanie nawet po całym świecie w towarzystwie ukochanego pupila wcale nie jest trudne. I nie chodzi tylko o psa czy kota. Jeśli jesteś fanem piłki nożnej i czytasz wszystkie wiadomości sportowe na okazje.lca.pl, ponieważ jesteś tym pasjonatem, możesz nawet zabrać swojego zwierzaka na mecz piłki nożnej – jednak nie jest to możliwe! Kilka lat temu bardzo głośno było o młodym Francuzie, który cały świat przemierza razem ze swoją wyjątkową towarzyszką – kurą Moniką. Z kolei Australijczyk Rich rzucił pracę i razem ze swoim czarnym kotem Willowem przemierzył tysiące kilometrów po całym kontynencie. Podróżowanie ze zwierzakami może być piękną przygodą i okazuje się wcale nie tak trudne do zrealizowania. Jest jednak kilka spraw, o których należy pamiętać.

Bezpieczeństwo w środkach transportu

Najprościej jest z pewnością zabrać zwierzaka w podróż własnym autem. Wystarczy transporter i już pupil może z nami jechać. Oczywiście nie każdy lubi jeździć zamknięty, jednak warto pamiętać, że to dla dobra pupila. Ponadto, przewożenie futrzaka “luzem” jest w wielu państwach zabronione. Trzeba pamiętać o tym, że podróż jest dla większości pupili sporym stresem, więc lepiej uwzględnić to w planie wyjazdu i odpowiednio często robić przerwy na spacer czy picie wody. Transporter, w którym siedzi zwierzak, musi być dobrze przypięty pasami. Nie ma mowy o wystawianiu pyszczka przez otwarte okno – nawet jeśli wydaje się nam to “cool”, to jednak jest to po prostu narażanie zwierzaka na niebezpieczne sytuacje.

Jeśli odbywamy podróż innymi środkami transportu, musimy wcześniej dobrze sprawdzić warunki i przepisy przewozu milusińskich. Jeśli wymagają one przewożenia na przykład w luku bagażowym (tak jest z większymi zwierzętami), to należy zapewnić im wszystko, co potrzebne i da im komfort: odpowiednia przestrzeń, jedzenie, picie, a nawet ulubiona zabawka. Pamiętajmy też, że w przypadku takich podróży zwierzak powinien wcześniej odwiedzić weterynarza, który sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do podróży. W przypadku wypraw za granicę musimy też wziąć pod uwagę konieczność realizacji wymaganych zaświadczeń zdrowotnych i szczepień.

Komfort pupila

Jeśli chcemy udać się w daleką podróż i w grę wchodzi tylko samolot, musimy zastanowić się czy naprawdę jest to dobry pomysł. Dla ludzi jest oczywiste, że lot samolotem jest wygodniejszy i krótszy, niż wielogodzinna podróż autem. Jednak dla zwierzącia jest to naprawdę ogromny stres – szczególnie jeśli przepisy przewoźnika nakazują przewożenie zwierzęcia w luku bagażowym. Dla niektórych zwierzaków jest to niebezpieczne, a większość z nich odczuwa to wręcz jako traumatyczne przeżycie.

Należy pamiętać, że wielu ekspertów odradza transportowanie zwierząt samolotami i zaleca skorzystanie z innych środków transportu. Szczególnie dotyczy to pupili o spłaszczonych pyszczkach: kotów perskich, mopsów czy buldogów. Mogą one źle znosić zmiany ilości tlenu w przypadku zmian temperatury powietrza.