Baw się na zdrowie! O korzyściach zdrowotnych dobrej zabawy

przez | Styczeń 7, 2019

Człowiek potrafi czerpać radość z najróżniejszych aktywności. Spotykanie się ze znajomymi, podróżowanie, gotowanie, nawet granie w kasynie czy obstawianie zakładów sportowych, zwłaszcza, że kody bonusowe, takie jak Betclic kod promocyjny, sprawiają, że jest to jeszcze bardziej zabawne i ekscytujące.. Takie rodzaje aktywności nie tylko sprawiają nam frajdę, ale przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia.

Śmiech to zdrowie

Mawia się, że śmiech to zdrowie i jest w tym sto procent racji. Kiedy się śmiejemy, dotleniamy nasze ciało, nasz mózg. Oprócz tego trenujemy mięśnie, relaksujemy się. W naszym ciele eksploduje dopamina, co wprawia nas w euforyczny nastrój. Jesteśmy zrelaksowani, obniża się nasze ciśnienie, przez co maleje ryzyko zawału i wystąpienia innych problemów zdrowotnych. Jesteśmy mniej zestresowani i bardziej rozluźnieni. Do tego spalamy mnóstwo kalorii. Zdaniem naukowców zaledwie 15 sekund intensywnego śmiechu może przedłużyć nam życie nawet o 5 minut. Jeśli jesteśmy radośni przez całe życie, to najpewniej dodamy do swojej “puli” wiele dodatkowych chwil. Podobno jeśli codziennie śmiejemy się przez 20 minut, to zyskujemy rok życia. Zatem zdecydowanie warto się śmiać!

Trudno uwierzyć, że tak wiele korzyści daje nam to, że się śmiejemy. Nie chodzi jednak tylko o śmiech do rozpuku, ale po prostu o momenty, podczas których jesteśmy radośni, zadowoleni i cieszymy się życiem. Chodzi po prostu o dobrą zabawę.

Różne typy zabawy

Mówiąc o zabawie, mamy na myśli nie tylko imprezy ze znajomymi, szaleństwa w klubach czy spotkania przy ulubionych trunkach. Zabawa to przecież wszystko to, co daje nam radość i satysfakcję. Może to być wykonywanie różnych prac manualnych, czytanie książki, a nawet kolekcjonowanie znaczków. To, z czego czerpiemy frajdę, poprawia nasze samopoczucie, ale daje też szereg innych zdrowotnych korzyści. Spędzanie czasu przy pasjonującej lekturze nas relaksuje, bawi, pobudza nasz mózg do pracy, poprawia koncentrację i stymuluje wyobraźnię. Czytanie, tak jak i inne rozrywki intelektualne, na przykład krzyżówki i łamigłówki, gry planszowe czy układanki, angażują nasz umysł, dzięki czemu ćwiczymy koncentrację i trenujemy szare komórki.

Nieoceniony pozytywny wpływ dla naszego organizmu mają różnego typu rozrywki i zabawy na świeżym powietrzu, które angażują nasze ciało. Nawet pójście do parku z psem i rzucanie mu frisbiee ma więcej plusów, niż się spodziewamy. Podobnie jak zorganizowanie ze znajomymi wspólnego meczu siatkówki, który jest nie tylko treningiem fizycznym, ale ma istotny walor społeczny i socjalizacyjny: sprzyja rozwijaniu więzi z przyjaciółmi.

Aktywność fizyczna, jeśli nie jest dla nas katorgą, tylko hobby, jest również dobrą zabawą i w szczególny sposób wpływa na nasze zdrowie. Tu oczywiście można długo opowiadać o korzyściach z uprawiania sportu, ale te wszyscy chyba znamy.

Warto mieć pasję

Tym, co w życiu daje radość, są także różnego rodzaje pasje, którym oddaje się człowiek. Nie każdy ma pasję, ale ci, którzy mają, na pewno mają z niej wiele pożytku. Jak dowodzą wyniki badań, to, że mamy jakąś pasję poprawia nasze samopoczucie i dobrze wpływa na nasze ogólne poczucie szczęście. Daje nam poczucie autonomii, która wyraża się w pragnieniu realizacji danej aktywności. Dzięki temu człowiek poszukuje wyzwań, doskonali swoje umiejętności w ulubionej dziedzinie, rozwija się i odkrywa to, co związane jest z jego zajęciem. To pragnienie bycia w czymś dobrym, jeśli jest realizowane, daje poczucie spełnienia i prowadzi do samorealizacji. A ta jest jedną z najważniejszych ludzkich potrzeb. Świetnym przykładem takiego spełnienia jest na przykład uprawianie sportów ekstremalnych, które dają nam niesamowite przeżycia i emocje.

Wszystkie powyższe formy rozrywki przynoszą nam wiele dobrego, dlatego nawet wtedy, kiedy wydaje się nam, że na nic nie mamy już czasu, warto pamiętać o tym, by znaleźć chwilę na dobrą zabawę.

Art.spons.