Aplikacje, które ułatwiają podróżowanie

przez | Październik 5, 2019

W dzisiejszych czasach podróżowanie jest znacznie prostsze, niż dawniej. Internet oraz wiele dogodnych, dostępnych i zróżnicowanych cenowo środków transportu sprawia, że łatwo odnajdziemy się w dalekich miejscach. Bardzo przydatne okazują się także przeróżne aplikacje, stworzone specjalnie z myślą o zagranicznych wojażach.

Większość z nas wybierając się w podróż już na początku zaczyna zbierać wszelkie informacje o miejscu, do którego się udaje. Bardziej tradycyjni fani wypraw kupują przewodniki, by mieć w nich również formę pamiątki. Fani nowoczesnych technologii od razu zaczynają od pobrania przydatnych ich zdaniem aplikacji. Ale oczywiście różnorodność apek, które mogą się przydać wszystkim miłośnikom podróży, jest znacznie większa. W końcu wyjazdy to nie tylko samo bycie “na miejscu”, ale i przygotowanie do wyjazdu, zakup biletu czy “ogarnięcie” różnych formalnych spraw. Jest wiele ciekawych aplikacji, które nam w tym bardzo pomogą.

Na etapie szukania taniego lotu

Część aplikacji przeznaczonych jest stricte do wyszukiwania dobrych ofert biletowych i promocji u różnych przewoźników. Jedną z takich apek jest popularny już Kayak, dostępny na smartfony z Androidem oraz iOS. Kayak umożliwia wygodne śledzenie cen. Wystarczy jedno kliknięcie, by drogą mailową otrzymywać alerty cenowe lotów w różnych liniach lotniczych. Ponadto, apka pozwala zapisywać wybrane loty i porównywać zmieniające się ceny. To jednak nie jedyne, co daje Kayak. Z jego pomocą już po wybraniu lotu i dokonaniu rezerwacji w jednym miejscu mamy dostęp do wszystkich informacji o zabukowanych przez nas lotach – z dokładnymi datami i godzinami, a także numerami potwierdzeń i wszystkimi potrzebnymi danymi. W ten sposób z jednego miejsca mamy dostęp do wszystkich rezerwacji, co pozwala uniknąć gorączkowego przeglądania kilku maili z rezerwacjami.

Przeliczanie cen

Jadąc w miejsce, w którym będziemy się posługiwać obcą walutą – a niekiedy nawet kilkoma – zwykle chcemy orientować się, jak dużo wydajemy na dane produkty i ile płacimy za hotel czy posiłek w restauracji. Wiemy mniej więcej, ile kosztuje dana waluta i możemy wszystkie wydatki w przybliżeniu określić. Jednak komu się chce robić to wielokrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza kiedy lokalne ceny są wyrażane w setkach czy tysiącach, a dla nas to kilka czy kilkanaście złotych? Wtedy z pomocą przychodzi apka do przeliczania cen – XE Currency na iOS i Androida.

W trybie online na bieżąco porównuje ceny po kursach aktualizowanych co minutę, a kiedy nie mamy dostępu do sieci pracuje również offline i korzysta z ostatniego zapisanego kursu.

Poruszanie się po okolicy

Nawet mając świetny zmysł podróżniczy i umiejąc się odnaleźć w całkiem obcym nam miejscu, na pewno ułatwimy sobie sprawę, korzystając z odpowiedniej aplikacji. Citymapper pokaże nam zarówno wszelkie trasy spacerowe, jak i pomoże odczytać wszelkie oznaczenia systemu miejskiej komunikacji. Do tego sprawdzi godziny odjazdów różnych środków transportu i pomoże zaplanować przejazdy po mieście. Aplikacja działa również offline. Pozwala zapisać rozkłady wybranych przez nas linii.

Kiedy brakuje internetu

Zdarza się, że chcemy (lub po prostu musimy) skorzystać z internetu dostępnego na miejscu. Aplikacja WiFi Anywhere pomaga nam wyszukać darmowe hotspoty, znajdujące się w okolicy. Nie tylko podpowie, gdzie można ich szukać, ale też przetestuje szybkość i bezpieczeństwo dostępnych sieci.

Do you speak English, czyli zrozumienie języka

Ok, choć większośc obieżyświatów raczej posługuje się angielskim bez problemu, to jednak z innymi językami może być problem – zwłaszcza gdy wybieramy się do miejsca, którego mieszkańcy mówią na przykład po hiszpańsku i słabo władają innym. Wtedy przyda się tłumacz Google na iOS i Androida, którym możemy tłumaczyć na przykład informacje o obiektach, zabytkach, czy inne informacje dla turystów. Działa także offline. Pobierz język, wyceluj aparat w tekst, a apka przetłumaczy za Ciebie.